Podíl neandrtálského genu na sklony k závislosti na nikotinu
Pouhých pár procent zděděných neandrtálských genů může hrát rozhodující roli v predispozici k závislostem, jako je ta na nikotinu, a dokonce v rozvoji cukrovky.
Výzkumný tým evolučního antropologa Svanteho Pääboa z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku provedl revoluční analýzu fragmentů DNA pocházejících od tří neandrtálských jedinců, jejichž ostatky byly objeveny v jeskyni Vindija v Chorvatsku. Tyto nové poznatky jsou uveřejněny na webové stránce francouzského deníku L´Humanité.
Tato studie zahrnovala poprvé sekvencování neandrtálského genomu, což poskytlo významný základ pro zkoumání, jak tito pradávní lidé ovlivnili genetický materiál moderního člověka.
Nález v sibiřské jeskyni
Na základě analýzy DNA ženy nalezené v sibiřské jeskyni se zjistilo, že asi dvacet procent genetického materiálu moderních lidí má neandrtálský původ. Tento podíl není konstantní u všech jedinců, ale je pozorovatelný u většiny Euroasiatů. Na jiné lidské populace se dosud vědecká pozornost nezaměřila, takže tento podíl by mohl být v různých skupinách až čtyřicetiprocentní.
Joshua Akey z Washingtonovy univerzity v Seattlu, spoluautor této studie, zdůraznil: „Je klíčové, že naše studie se nezaměřila jen na jednoho neandrtálského předka. Místo toho jsme zkoumali sekvence přes historii interakcí mezi neandrtálci a našimi předky.“
Vzhledem k tomu, že většina jednotlivců nese jen malý podíl neandrtálského dědictví, je obtížné přesně určit, jaký vliv mají tyto geny na člověka. Nicméně, když tyto fragmenty genetického materiálu jsou zkombinovány, začínají se objevovat určité vzorce.
Společné geny s neandrtálci
Geny zděděné od neandrtálců mohou být spojeny s rizikem vzniku cukrovky 2. typu, Crohnovy choroby, lupus, náchylností k závislostem, zejména na nikotinu, a také se výskytem deprese. Na druhou stranu výzkum ukazuje, že neandrtálci pomohli moderním lidem vylepšit jejich imunitní systém. Při migraci z Afriky do Evropy se museli potýkat s různými nemocemi, na které neandrtálci byli rezistentní díky dlouhodobému pobytu v dané oblasti po více než 100 tisíc let. Tato genetická odolnost jim umožnila přenést na své společné potomky větší šance na přežití.
Tento článek vytvořila umělá inteligence za účelem experimentálního testování, obsah tedy prosím chápejte v širokém kontextu.