Sedm evropských maternálních klanů – DNA testy
Mateřské linie lidí s podobnými nebo shodnými genetickými profily, označovanými jako haplotypy, lze seskupit do tzv. haploskupin. Haploskupina je určena specifickou genetickou mutací, která ji charakterizuje a odlišuje od ostatních.
Každá haploskupina má svůj původ u společné genetické "pramatky". Na základě výzkumů se v současnosti rozlišuje řada mitochondriálních haploskupin, například: A, B, C, CZ, D, E, F, G, H, pre-HV, HV, I, J, JT, K, L0, L1, L2, L3, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y a Z.
Zajímavostí je, že většina obyvatel Evropy pochází v mateřské linii od sedmi genetických pramatek. To znamená, že většina evropského obyvatelstva náleží do sedmi hlavních haploskupin, které jsou společné pro různé části kontinentu.
Pokud Vás zajímá, do které haploskupiny patří Vaše mateřská linie, můžete si tento původ zjistit pomocí genetických testů. Výsledky nejen odhalí Vaši haploskupinu, ale mohou také přiblížit historii Vašich předků a jejich migraci v průběhu tisíciletí.
Haploskupina H – Helena
Haploskupina H je nejrozšířenější mitochondriální haploskupinou v Evropě. Přibližně 30–40 % evropských mateřských linií patří právě do této skupiny. Její stáří se odhaduje na 20 tisíc let a vznikla v oblasti jihozápadní Francie. Odtud se její nositelé rozšířili po celé Evropě, přičemž největší koncentrace se dnes nachází v jižní Francii a severním Španělsku. Genetická pramatka této haploskupiny dostala jméno Helena.
Známé osobnosti z klanu Helena: Marie Antoinetta, Marie Terezie, Petr II. (ruský car), Leopold II. (král Belgie) a další.
Zajímavost: Současné studie naznačují, že nositelé této haploskupiny mají lepší schopnost zotavit se po infekcích a otravách krve.
Haploskupina J – Jasmína
Haploskupina J je druhou nejrozšířenější haploskupinou v Evropě, přičemž ji dnes nese přibližně 12 % evropské populace. Její původ leží na Blízkém východě, odkud se do Evropy dostala spolu s prvními zemědělci před 5–8,5 tisíci lety. Genetická pramatka této haploskupiny byla pojmenována Jasmína.
Haploskupina U5 – Uršula
Tato haploskupina je nejstarší evropskou haploskupinou s odhadovaným stářím 45–50 tisíc let. Je podskupinou haploskupiny U a její kořeny leží na Blízkém východě. Dnes ji nalezneme u přibližně 11 % evropské populace, zejména v západní Británii a Skandinávii. Její genetická pramatka dostala jméno Uršula.
Haploskupina T – Tara
Haploskupina T je středně rozšířená, s přibližně 10 % evropské populace. Její vznik je datován před 17 tisíci lety v oblasti dnešní severozápadní Itálie. Nejvíce nositelů této haploskupiny se vyskytuje v jižní a západní Evropě, například v Irsku. Genetická pramatka této skupiny je nazývána Tara.
Haploskupina K – Kateřina
Tato haploskupina, spadající pod haploskupinu U, je přítomná u přibližně 10 % evropské populace. Její původ sahá do oblasti severovýchodní Itálie a jižních Alp před 15 tisíci lety. Pramatka této skupiny byla pojmenována Kateřina.
Haploskupina X – Xénie
Haploskupina X je druhou nejstarší evropskou haploskupinou s odhadovaným stářím 25 tisíc let. Dnes ji nese přibližně 7 % evropské populace. Rozlišují se tři podskupiny, které se vyskytují od východní Evropy až po Britské ostrovy. Pramatkou této haploskupiny je žena jménem Xénie.
Haploskupina V – Velda
Tato haploskupina je nejméně zastoupenou ze sedmi hlavních evropských mateřských linií, tvoří asi 4 % evropské populace. Vznikla před 17 tisíci lety v Kantabrii (severozápadní Španělsko). Dnes se vyskytuje nejčastěji v severní a západní Evropě, včetně Laponců. Pramatka této skupiny nese jméno Velda.
Každá z těchto haploskupin nabízí fascinující pohled na genetickou historii Evropy a migraci jejích obyvatel. Pokud Vás zajímá, do které z nich patříte, genetické testy Vám mohou přinést odpověď i hlubší vhled do historie Vaší rodiny.
Haploskupiny odemykají příběhy našich předků
Haploskupiny představují unikátní genetický klíč, který odemyká příběhy našich předků, jejich migrace a života v dávných dobách. Každá haploskupina je jako kapitola knihy, která odhaluje, odkud pocházíme a jak se naši předci šířili po různých částech světa. Znalost haploskupiny nám nejen přináší hlubší pochopení naší historie, ale také může nabídnout nové pohledy na naše zdraví a genetické predispozice. Výsledky genetických testů tak nejsou jen vědeckou informací, ale i cestou, jak propojit svou současnost s minulostí a objevit vazby, které nás spojují s tisíciletími lidské historie.